Pro všechny dobré lidi...

Tyto stránky jsou věnované mé dceři Anetě (Anetce) Maléřové a všem dobrým lidem...

Nemoci - zdraví

Data v článcích jsou chronologicky řazena od nejstarších po nejnovější (nejstarší jako první).

Videa nejsou umístěna na tomto serveru...

Poznámka: Pokud spustíte video, pak pro skutečně "Fyzické přerušení - ukončení" přehrávání videa (pokud ještě není přehrané celé) použijte ikonku [Obnovit stránku] ve Vašem prohlížeči. Nestačí jen stisknout PAUSE. Soubor se i po stisknutí PAUSE dále nahrává do vyrovnávacího bufferu (paměti).

 

Diabetes mellitus (Cukrovka) - čím dál tím víc lidí ani neví, že jsou ohroženi
Diabetes mellitus (Cukrovka) - naděje pro nemocné Diabetem 2.typu
Diabetes mellitus (Cukrovka) - popis této zprašivené a zákeřné nemoci
Hexavakcíny - nedostatek. Proč? Na všechno ostatní je, ale na toto NE.
Melanom (rakovina kůže) - taky pěkně zákeřná nemoc, která se "rozleze"
Opilá stomatoložka z Přerova Vám lehce vytrhne i zdravý zub
"Prasečí chřipka" - lokalizováno 4/2009 v Mexiku. Nebezpečná věc - mutace viru?
"Prasečí chřipka" - proč se tak nazývá? Na názvu přece nezáleží. Nebo ano?
Závislost na lécích - hypnotika. Prakticky 10% lidí trpí závislostí "prášcích"

Přidáno 11.5.2009 - Specialisté na toto zákeřné onemocnění také varují: Dávejte si pozor také na UV záření, přehnané opalování (slunění) a na přehnaný pobyt v soláriích. Toto vše může vyvolat (krom jiného) tuto zákeřnou nemoc. Popis melanomu včetně rad a pomoci najdete na stránkách Dermatovenerologické kliniky 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ostatní je ve videu.    Zdroj: (c)2009 TV Nova (10.5.2009)

Přidáno 10.5.2009 - Tato zprašivená nemoc představuje závažný celospolečenský problém. Spousta lidí ani neví, co je může potkat. Tato (s prominutím) ZKURVENÁ nemoc přináší útrapy stovkám milionů lidí po celém světě. Útočí plíživě a zákeřně. Moje dcerka Anetka (Diabetes 1.typu) byla dokonce kvůli své nemoci bezdůvodně odvlečena úřady do dětského domova. Nic se ale nevyřešilo. Dokonce skončila na 3.měsíce na dětském odd. Psychiatrické léčebny v Opavě. Diabetes byl labilní a je stále (i když se to už kompenzuje). Trvalo mi 11 měsíců, než jsem ji dostal k nám, domů, k rodičům (za podpory tisku, TV a dobrých lidí)...

Co se týče vysvětlení pojmu "glykovaný hemoglobin" uvedeného ve videu: Zdroj: Copyright pan  MUDr. Jiří Urbánek, web: ZDE  - "Glykovaný hemoglobin (dále HbA1c) je látka, která vzniká v organismu neenzymatickou reakcí (tzv.glykace) mezi glukózou a hemoglobinem (červené krevní barvivo). HbA1c dává nepřímou informaci o průměrné hladině cukru v krvi (dále glykémie) v časovém období, které odpovídá biologickému poločasu přežívání červených krvinek, tzv.erytrocytů. Toto období je 4-6 týdnů, proto HbA1c odráží hodnoty glykémie v období 4-6 týdnů před provedením jeho odběru. Někdy hovoříme o tzv.průměrné nebo dlouhodobé glykémii."

Stručný popis této zprašivené a zkurvené (promiňte mi) nemoci najdete také ZDE.

Video - zdroj: (c)2009 Česká televize (9.5.2009)

 

Přidáno 10.5.2009 - Já teda nevím. Denně spím asi 5 hod. a žádné tabletky "na spaní" a na "uklidnění" neberu...   Zdroj: (c)2009 Česká televize (9.5.2009)

Přidáno 2.5.2009 - Podle mne je jedno, jak se to bude jmenovat. Směrodatné je to, že je to další nebezpečí pro lidi.   Zdroj: (c)2009 TV Nova (29.4.2009)

Přidáno 27.4.2009 - Je to nebezpečné. Zprašivený (asi zmutovaný) vir. Antibiotika na něj nepůsobí. Tak jako obecně na všechna různá virová onemocnění. Jen si vzpomeňte na španělskou chřipku (1918-1920). Zahubila více lidí než 1.světová i 2.světová válka dohromady...   Zdroj: (c)2009 Česká televize (26.4.2009)

 

Přidáno 20.4.2009 - Je dobře, že lékařská věda jde tak kupředu. Přeji těm lidem s 2.typem uzdravení. Jen mi je líto, že to "funguje" pouze na Diabetes mellitus 2.typu. Moje dcera Aneta trpí Diabetem 1.typu. Udeřilo to naráz. Kvůli své nemoci nám dokonce byla odvlečena z domova i když jsme nic nezanedbávali (viz. rubrika Anetka). 4x denně si musí píchat Insulin. Snad se do budoucna najde něco i pro 1.typ Diabetu. Popis této zákeřné nemoci najdete ZDE. Děkuji TV Nova za zveřejněné informace.   Zdroj: (c)2009 TV Nova (19.4.2009) 

Přidáno 12.3.2009 - Zajděte si k takové stomatoložce a možná vám "vyvrtá" všechny zuby. A možná Vám snad ze snahy i VYTRHNE zdravý zub (možná všechny).   Zdroj: (c)2009 TV Nova (11.3.2009)

nemohu pochopit, jak je možné, že se nenajde přibližně miliarda na očkování našich dětí. Ale na obrněné transportéry (špinavé "tendry") peníze jsou. Jak je to možné?, že dodnes není zákon schválen? Zajímavé je to, že se prachy na podporu organizace MS světa v Liberci našly (a to je soukromý kšeftík). Divné, že? Kdopak má z toho provizi? Politici jen politikaří a HOVNO dělají. Je to opravdu běs.   Zdroj: (c)2009 TV Nova

DIABETES MELLITUS  (Cukrovka)

Dg. Diabetes mellitus je závažné chronické onemocnění metabolismu glukózy (krevního cukru) v organismu způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní (Pankreas). A to funkční nebo patologickou insuficiencí Langerhansových ostrůvků slinivky, která vede ke chronické hyperglykémii a glykosurii. V současné době je postiženo více než 8% české populace. Pokud je neléčen, pak končí smrtí.

  Projevuje se zvýšenou hladinou glukózy v krvi a má vliv na hospodaření s živinami, včetně přeměny látek v organismu. Diabetes mellitus je výsledkem různých získaných i vrozených faktorů. Vede k různým typům dalších zdravotních komplikací. Proto se užívá i termín "diabetický syndrom".

  Diabetes mellitus je závažná porucha metabolismu, která je provázená abnormalitami metabolismu glycidů, bílkovin, tuků a vody v organismu a tímto způsobuje závažné zdravotní komplikace. Slovo Diabetes pochází z řečtiny a poprvé ho použil Aretaeus z Cappadocie. Je odvozeno z řeckého  (diabaínein), což v překladu znamená  "skrz procházející". Nadměrná tvorba moči - to je charakteristika jednoho z hlavních ukazatelů Diabetu.

  Až v roce 1675 byl přidán dodatek (Thomas Willis). A to slovo "MEL", což je v přeneseném překladu něco jako  "medově sladké". Přidáno to bylo proto, že  bylo zaznamenáno, že moč nemocných diabetem vykazovala podivnou sladkost. Později se zjistilo, že tato nadměrná sladkost je působována nadměrnou a vysokou koncentrací cukru (glukózy) v krvi nemocného (rok 1776). To však věděli již dávno i  Číňané, Egypťané, Indiáni, Řekové a Římané. Američtí Indiáni např. zjistili, že moč lidí, kteří trpí diabetem přitahuje mravence. Proto to nazývali "nemocí sladké moči" (Madhumehelai). Nevěděli ale, jakou to má příčinu.

  K objasnění mechanismu této závažné nemoci došlo až na počátku 20.století. Joseph von Mering a Oskar Minkovský zjistili v roce 1889 při svých výzkumech na psech zajímavou věc. Psi, kterým byla odňata slinivka břišní vykazovali vlastnosti, které jsou zvláště charakteristické pro Dg. Diabetes Mellitus. Náledně tato zvířata pošla. Dalších 20 let výkumů různých vědců vedlo k tomu, že v r.1910 Sir Edward Albert Sharpey z Edinburghu zjistil fakt, který vedl následně k objasnění mechanismu diabetu. A to, že lidem, kteří jsou nemocní diabetem organismus neprodukuje jednu velmi důležitou látku, která se tvoří ve slinivce. Pojmenoval ji INZULIN. Toto slovo použil a odvodil z latiny (insula - ostrov). Inzulin totiž produkují tzv. Langerhansovy ostrůvky ve slinivce.

  Avšak až do r.1921 nebyla objasněna přesná úloha slinivky a Inzulinu ve vztahu na metabolismus organismu (t.j. hospodaření a zpracování glukózy). V té době totiž Charles Herbert Best a Sir Frederick Grant Banting dokázali něco neuvěřitelného a zachránili miliony lidí od jisté smrti, kteří byli nemocní diabetem. Zjistili totiž, že jsou schopni skutečně účinně ovlivnit průběh diabetu u pokusných psů a to tak, že jim podávali výtažek z Langerhansových ostrůvků ve slinivce, který odebrali zdravým pokusným psům.

  Následně na University of Toronto (Kanada) vědci Best a Banting ve spolupráci se svým týmem (velký podíl měl převážně vynikající chemik Collip) izolovali ze slinivky důležitý hormon ze slinivek hovězího dobytka. Ten nepředstavitelně důležitý hormon - INZULIN. Už v roce 1922 byly tímto hormonem v injekční léčbě léčeni první pacienti. Úspěsně !!!  Podařilo se nemožné. Zachránilo to od té doby miliony lidí o jisté smrti.

  Už v roce 1923 obdrželi vědci Mac LeodBanting za práce na diabetu Nobelovu cenu za medicínu z oblasti fyziologie.

Základní dělení Diabetes mellitus (existuje ale více typů):

Diabetes mellitus 1.typu (juvenilní diabetes (inzulin-dependentní) - závislý na Inzulinu

Diabetes mellitus 2.typu (non-inzulin-dependentní)

Gestační Diabetes mellitus (těhotenský)


Diabetes mellitus 1.typu (inzulin-dependentní ­ IDDM, juvenilní diabetes):

  Tato forma diabetu postihuje především děti a mladistvé. Může se však objevit i v dospělosti. Větinou udeří naráz nebo plíživě. Příčinou vzniku je atrofování buněk Langerhansových ostrůvků pankreatu, což má za následek nedostatek inzulínu. Zpočátku jde o nedostatek relativní, který se později mění v nedostatek absolutní. Při nedostatku inzulinu nemůže glukóza vstupovat do buněk, a proto se její hladina v krvi po jídle výrazně zvyšuje. Na vysokých hodnotách se často glukóza udržuje i při hladovění, protože se uvolňuje z jaterního glykogenu a může se také tvořit z tuků (glycerolu) a bílkovin (glukogenních aminokyselin). Když glykémie vystoupí nad 10 mmol/l, začne se glukóza dostávat přes pomyslný ,,ledvinový práh" do moče. Glykémie (hladina glukózy v krvi) je při závažném nedostatku inzulínu stále vysoká a přitom buňky do svého nitra glukózu nedostávají. Tudíž nejsou vyživovány. To pak způsobuje jistou formu "hladovění" z nadbytku. A přitom v játrech neustále vzniká glukóza z tuků včetně vedlejších produktů ketolátek (kyselina hydroxymáselná, kyselina acetoctová a aceton), které se dostávají do všech tkání v těle i do moče. A aceton i pak do dechu. Organismus se pak snaží tyto ketolátky odstranit nejprve do moče, později zvracením a velmi hlubokým dýcháním (Kusmaulovo dýchání). Z plicních sklípků se vydechuje oxid uhličitý a proto okyselení těla ubývá. Proto také časté močení, zvracení a hluboké vydechování způsobuje velkou ztrátu tělních tekutin (dehydratace). Proto lidé trpící touto formou diabetu zvýšeně přijímají tekutiny (nadměrně pijí), což je možno brát jako příznak tohoto typu (formy) diabetu.

  Lidé trpící touto nemocí jsou cíleně závislí na aplikaci inzulinu (injekční formou) i několikkrát denně. Dávka izulinu nesmí být příliš vysoká a po aplikaci musí nemocný přijmout potravu obsahující glycidy. Pokud by se tak nestalo, pak dojde k rychlému poklesu glykémie (hypoglykémie) a člověk upadne do bezvědomí a v případné nezvýšení hladiny glycidů v krvi to vede až ke smrti.

Diabetes mellitus 2.typu (non-inzulin-dependentní ­ IDDM):

  Diabetes mellitus 2.typu postihuje nejčastěji osoby s nadváhou či osoby obézní. Vzestup BMI (hmotnostní index) velmi přesně souvisí s výskytem diabetu 2.typu. Tato forma diabetu má ve výskytu největší zastoupení a trpí jí převažná skupina osob. Nedílnou součástí tohoto onemocnění je velká řada metabolických anomálií: hypertriglyceridémie, hyperinzulinismus, inzulinová rezistence (netečnost na inzulin) a hypertenze. Zvláštním přidatným rizikem je vysoký vzestup poměru obvodu pas/boky (waist/hip ratio, poměr W/H), což signalizuje centrální ukládání tuku v organismu. Soubor těchto nemocí je nazýván "Reavenův syndrom" nebo také metabolický syndrom "X ".

  Existuje několik verzí teorií vzniku diabetes mellitus 2.typu. Podle jedné z nich vede soustavná hyperinzulinémie k inzulínové rezistenci (neschopnost přímání inzulinu buňkami a tim pádem nemožnost zpracovat glukózu), která je způsobena snížením počtu receptorů. Z tohoto důvodu je inzulín biologicky neaktivní (i když je produkován a je ho dostatek). Vzniká tak deficit inzulínu (i při relativně vysokých koncentracích cirkulujícího inzulínu). Hyperglykémie (vysoká hladina glukózy v krvi) je pak výsledkem nedostatku účinného inzulínu. Hyperglykémie následně vede  dalším komplikacím (slepota, amputace končetin atd.).

  Podle jiné teorie je obézní pacient nejprve hyperinzulinemický, posléze však u něj dochází k postupnému poklesu schopností zejména stimulované sekrece (tvorby) inzulínu z ß-buněk. Důkazem pro tuto teorii je to, že diabetici 2.typu mají sice na začátku onemocnění vyšší koncentrace inzulínu než zdraví a neobézní lidé, ve srovnání s obézními ale nediabetickými osobami. Ke zhoršení sekrece inzulínu přispívá ukládání amyloidu do ostrůvků a neschopnost takto změněných ß-buněk ostrůvků reagovat na glukózový signál (podnět). Sekrece inzulínu se zlepší po úpravě glykémie, zejména ale tehdy, následuje-li výrazný pokles hmotnosti. Inzulínová rezistence spolu s obezitou potom vyžaduje excesivní sekreci inzulínu. Tento pak přispívá k postupnému vyčerpávání ß-buněk. Ke zvýšené rezistenci na inzulín vede již sama hypoglykémie. Nazývá se to "glukózová toxicita". K rezistenci na inzulín dále výrazně přispívá obezita, nedostatek tělesného pohybu, dietní a rovněž i genetické faktory.


Gestační (těhotenský) diabetes mellitus:

  Tato forma diabetes postihuje asi 4-5 % těhotných žen. Většinou je zachycen předběžných krevních testech, které se provádějí po 20. týdnu těhotenství. Protože je však mechanismus dědičnosti u diabetu dosti komplikovaný a zcela ještě neobjasněn, pak nelze 100% určit jestli dítě bude trpět diabetem.

  Riziko vzniku diabetu 1.typu u dítěte matky s diabetem 1. typu je malé (1-3%), o něco větší riziko je u dětí diabetických otců (3-6%).

  Pokud jsou oba rodiče diabetici, pak toto riziko prudce stoupá (na 15-35%). Během těhotenství roste hladina krevního cukru v závislosti na těhotenských hormonech. U některých žen je situace taková, že slinivka není schopna s to vyrovnat se se zvýšenými požadavky na inzulín, který má udržet hladinu glukózy v rovnováze. Glukóza cirkulující ve zvýšeném množství v matčině krvi pak přestupuje přes placentu do plodu, který odpovídá zvýšenou tvorbou vlastního inzulínu. Kombinace velkého množství  glukózy a  inzulínu pak způsobuje, že dítě je obézní a po porodu je ohroženo hypoglykémií (velmi nízkou hladinou glukózy  v krvi).

  Je pravda, že ženy, které onemocněly diabetem během těhotenství, nemusely mít nikdy předtím žádné zdravotní poblémy. Jakmile porodí, pak většina většina potíží obvykle vymizí. Podle statistik ale asi 42% žen, které však onemocněly gestačním diabetem, však bude mít později v životě plně rozvinutý diabetes. Nejčastěji 2.typu  (vzácně  i 1.typu).

Závěr a prevence:

  Diabetes mellitus dostane během života přibližně každý třetí Čech. Přitom se před 30 lety vyskytoval jen asi u 2-3% obyvatel. Diabetes je nemoc výrazně podmíněná zvláště dědičně. Dědičnost se dříve tolik neprojevovala a je vlivem velkého přejídání a minimální fyzické aktivity závažný celospolečenský problém.

 
Tyto stránky jsou věnované mé dceři Anetě (Anetce) Maléřové a všem dobrým lidem...